Na bieżni


Deszczowa lub wietrzna pogoda za oknem raczej nie nastraja człowieka do zbyt dużej aktywności fizycznej na zewnątrz. Tym większy to problem, kiedy akurat w taki dzień wypada nasz trening biegania…

a my nie możemy go odłożyć na później, bo chcemy zbudować w końcu tę wymarzoną formę na lato zbudować albo chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. W obu tych przypadkach idealnie sprawdziłaby się bieżnia.

Czym jest bieżnia?

Bieżnia jest to nic innego jak sprzęt do ćwiczeń, na którym możemy biegać, dreptać albo po prostu iść sobie. Jest ona tak skonstruowana, aby ćwiczący miał, jak największą swobodę poruszania się na niej.

Bieg umożliwia specjalny pas, od którego się odpychamy dokładnie tak jak byśmy biegli, pas ten może być napędzany przez specjalne rolki napinające umieszczone na jej dwóch końcach. Bieżnie możemy podzielić na dwa rodzaje: elektryczne i magnetyczne. Elektryczna bieżnia posiada specjalny silnik elektryczny, który napina pas, po którym się biegnie, elektryczne bieżnie posiadają wybudowany wyświetlacz, który wyświetla wszystkie niezbędne parametry takie jak czas biegu, tętno biegacza, prędkość nachylenie podłoża oraz inne, są one sporo droższe przez to od swoich magnetycznych odpowiedników. Magnetyczna bieżnia z kolei do wprawienia w ruch pasa wymaga użycia siły ludzkich mięśni i to biegacz sam wprawia w ruch pas bieżni oraz kontroluje tempo biegu, co sprawia, że są one trudniejsze dla początkującego biegacza.

Zalety bieżni:

  • łatwa w użytkowaniu
  • stosunkowo cicha
  • mobilna ( możemy ją ustawić, gdzie nam się podoba)

Wady bieżni:

  • Zajmuje dużo miejsca ( nie wszystkie).

Na jakiej zasadzie działa bieżnia?

Elektryczna czy magnetyczna obydwie mają działać tak samo, mają pozwolić nam biegać po nich. Elektryczne warianty posiadają specjalny silnik, który wprawia w ruch taśmę, po której biegniemy, dodatkowo elektryczny silnik trzyma cały czas tempo takie, jakie mu ustalimy na wyświetlaczu, dzięki czemu biegacz nie zwalnia co chwile, jak się zmęczy. Bieżnie wyposaża się także w system amortyzacji, aby chronić stawy biegacza. Magnetyczne zwane czasami mechanicznymi bieżniami nie posiadają elektrycznego silnika w sobie, do napędzania pasa co za tym idzie, możemy na nich biegać, nawet kiedy nie ma prądu, niestety rzadziej w takich bieżniach występuje system amortyzacji, co znacząco obniża komfort i ergonomie użytkowania. Mimo innych napędów zasada działania pozostaje ta sama dla obydwu wariantów, biegacz biegnie po specjalnie do tego zaprojektowanym pasie.

Podsumowanie

Bieżnia podobnie jak rowerek stacjonarny jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla człowieka, który nie ma czasu na regularne bieganie. Ustawioną w naszym salonie możemy użytkować tak często, jak mamy ochotę, nie przejmując się przy tym pogodą.